Obecné informace

Ko Lanta Yai

Long Beach - SunsetKoh Lanta nádherný thajský ostrov , který se nachází jižně od Phuketu, ostrovů Phi Phi a provinčního města Krabi, v zálivu Phang Riga. Ostrov omývá Andamanské moře, průzračně čisté, voňavé, plné života. Teplota moře je v sezoně 28 - 32 °C. Pláže na západním pobřeží jsou nádherné - málo lidí, bílý písek - pohádková atmosféra. Disco a divoké bary na ostrově nehledejte.

Ban Saladan - přístavní městečko, které budete jako první projíždět při příjezdu na Koh Lantu. Jsou zde restaurace, potápěčské základny, tržiště s levnými oděvy,....

Východní pobřeží ostrova často lemují mangrovníkové háje a proto toto pobřeží není ideální ke koupání, ale nelze jej opomenout. Najdete zde městečko Old Town, které působí trochu ospale, ale má nezapomenutelnou atmosféru. Pár domků a jedna ulice, ale většina domů je autentických, stará nenatřená prkna, terasy nad mořem, nádhera. Zde se v restauracích na terasách můžete dobře najíst, hospůdky určitě nebudou přeplněné turisty. Jinak několik obchodů a jedna turistická kancelář. Na konci mola, které nelze minout, vysedávají thajští organizátoři lodních výletů. Doporučujeme podlehnout nabídce!!!

Velmi zajímavé na této části ostrova je fakt, že zde naleznete původní obyvatele - mořské cikány (Chao le), kteří většinou žijí původním stylem života, jejich vesnice najdete na jižním cípu západního pobřeží.

Střední část ostrova je hornatá, porostlá tropickou džunglí. Jsou některé dobře zmapované cesty, doporučujeme ráno brzy vstát a vyrazit na trek. Některé cesty Vás zavedou na krásné vyhlídky, kde jsou často restaurace. Při procházce džunglí Vás nadchnou motýli a jistě uvidíte ve větvích stromů opice, takže trs banánů s sebou. Před žárem Vás uchrání asi hodinová prohlídka jeskyně, přesná poloha je v každé mapce.

Západní část ostrova - nádherné pláže s resorty, kde večer můžete navštívit některý z regee barů, restaurace, kde je možno ochutnat mečouna a dobroty z čerstvých darů moře.

Jižní cíp západního pobřeží zabírá krásný národní park, který je možné asi za hodinu a půl projít (doporučujeme kvalitní obuv). U vstupu do parku je malé občerstvení ( pivo, voda, cola,....). Jižní cíp ostrova je znám také díky majáku, ze kterého je překrásný výhled do okolí. Tuto část ostrova doporučujeme navštívit v dopoledních hodinách, kdy ještě není takové horko.

 

Informace:

Svátky na ostrově ( nefungují úřady ): 1.1. Nový rok, 3.1. Čínský nový rok , 18.2. Macha Bucha Day, 6.4, Chakri Day, 13 - 15.4 Songkran ( Thajský nový rok ) 1.5. Labour day, 5.5. Coronation Day, 18.5 Visakha Bucha. Svátků je mnohem více,  ..narozeniny krále, královny

Velikost ostrova:  27 km (délka), 4 km (šířka)

Obyvatelé: poměr budhistů a muslimů 20:80%. Jedná se tedy o muslimský ostrov, některé muslimské obchody neprodávají alkohol. Samozřejmě je velmi pravděpodobné, že se setkáte s ranní motlitbou, která je reprodukována z amplionů.

Důležitá tel čísla:
Turistická policie: 1155 (po celém Thajsku)
Lanta policie: 075 668 192

Zdravotní pomoc:
Nemocnice: 075 697 176
Zubní lékař: 075 249 779

Pláže západního pobřeží jak jdou po sobě od městečka Saladan:
Klong Dao - krásná písčitá pláž, vhodná pro děti, mírný vstup do moře
Klong Khong - krásná písčitá pláž, zřídka kameny a skály, záleží na výběru resortu
Klong Min - střídavě písek a skály, při odlivu může nastat problém při vstupu do moře
Klong Hin - opět skály a písek
Klong Jark - krásný písek
Last Beach - to se musí zažít, nikde nikdo, jen několik chatiček - skutečný ráj

Potápění: viz naše samotatná kapitola, opravdu nádherné.

 

Okolní ostrovy:
Koh Lanta je součást národního parku Mu Ko Lanta, který tvoří tyto ostrovy: Lanta, Ko Ma, Ko Rok, Ko Hai a další malé ostrůvky. Doporučujeme určitě navštívit (z mola v Old Tawnu Vám domorodci zajistí krásný výlet, je třeba být na mole mezi 8,30-10.00 hod.) Ze západní pláže jsou vidět ostrovy Phi Phi, které jsou sice nádherné, ale plné turistů. Výlet zařídí každá cestovní agentura na ostrově.

Otrovy Phi-Phi

Ostrovy Phi-Phi

 

Příjezd na ostrov: z letiště v Krabi cca 1,5 hod taxi, z Krabi přístavu lodí, z Phuketu lodí. V případě zájmu zajistíme transfer minibusem. Cena za jeden směr je 2 500 THB.

Počasí: od listopadu do konce března hlavní sezona, občas zaprší, jinak krásné počasí, od dubna do června teplé období, kdy přes poledne je nutno být ve stínu, od července do října až listopadu monzunové počasí. Teploty standardně celý rok 28-35°C, v noci okolo 25°C.

Naše společnost Vám samozřejmě dle našich nejlepších zkušeností zajistí kompletní servis, dopravu, ubytování, potápění a delegátské služby. Thajsko známe, Koh Lanta je ideální v kombinaci s Koh Samui, (na Krabi létá letadlo z Koh Samui, nebo transfer  minibusem a trajektem z hotelu do hotelu.