Obecné a turistické informace

Thajsko - země úsměvů

Ať se do Thajska vydáte v kteroukoliv roční dobu, na jakékoliv místo, všude se setkáte s lidmi, kterým vévodí úsměv. Je krásné se setkávat neustále s úsměvem. Dbejte však několika užitečných rad.

Pozdrav a další rituály

Thajci si při setkání navzájem nepodávají ruce, zdraví se půvabým gestem, jemuž se říká wai. Sepněte ruce v úrovni prsou a lehce kývněte hlavou. Tímto pozdravem si získáte jejich náklonnost.

Nohy jsou považovány za nečisté, nesluší se je při sezení dávat před sebe. Také v chrámech nesmí při sezení nohy směřovat k Buddhovi, skrčte je pod sebe.

Hlava je naopak svatá, proto neradi přijímají poplácnutí po hlavě nebo jakékoliv podobné evropské rituály.

Často uvidíte, že se před vstupem do chrámů a jiných budov zouvá obuv. Následujte tento zvyk.

Státní zřízení

Thajské království. Dříve bylo Thajsko známé pod názvem Siam.

Jazyk

Úředním jazykem je zde thajština. Je velmi milé se naučit pár thajských slov - viz slovníček, Thajci to velmi ocení. Běžně se však domluvíte anglicky.

Náboženství

Život země silně ovlivňuje theravadský (ortodoxní) buddhismus (95%). V malé míře přítomen islám (4 %, hlavně na jihu), jiná pojetí buddhismu a též křesťanství.

Časový posun

V Thajsku je časový posun +5 hodin, v zimním období + 6 hodin.

Letopočet

V Thajsku je rok 2017 rokem 2560, tedy +543 let. Tento buddhistický letopočet začal dnem prozření Buddhy. Tento letopočet je používán běžně, pouze v bankovním styku se používá klasický křesťanský letopočet.

Počasí

Thajsko je typickou tropickou zemí, zdejší klima je ovlivněno monzuny, který vytvářejí tři roční období v severním, severovýchodním a středním Thajsku a dvě roční období v jižním Thajsku. Tři roční období se skládají z období tepla, období chladna a sucha a období dešťů.

Teplé období je provázeno vysokými teplotami a také vyšší vlhkostí. Toto období trvá od března do května až června.

Období dešťů - obvykle červen až říjen, v této době přicházejí nepravidelné, ale silné, jihozápadní monzuny z Indického oceánu. Prší většinou odpoledne, ale ani ranní deště nejsou výjimkou. Období dešťů je určováno monzunovými větry, v jihovýchodní Asii vane jihovýchodní monzum, od května do října a od listopadu do dubna vane severovýchodní monzun. Ovšem například ostrov Koh Samui je před monzunem chráněn.

Chladné období - přes den se pohybují okolo 30°C. Je to nejvhodnější doba pro návštěvu Thajska. Řeky a vodopády mají dostatek vody a celá krajina se krásně zelená po vydatných deštích. Toto turisticky ideální období trvá od listopadu do března. Obecně platí, že čím více postupujete na jih, tím kratší je období sucha. Od Chiang Mai směrem na sever trvá období sucha 6 měsíců (listopada - květen), ve většině střední a severovýchodní části Thajska trvá sucho a chladno 5 měsíců (prosinec - květen), na severu poloostrova tři měsíce (březen - květen), a pod Surat Thani dokonce jen dva měsíce (březen - duben).

Počasí na Koh Samui

Ostrov Koh Samui se rozkládá v tropické monzunové oblasti, což ovlivňuje jeho klima a počasí. Na Koh Samui se střídají dvě období: suchá, horká a deštivá období. Ve srovnání s jinými thajskými ostrovy se ovšem počasí na Koh Samui dá označit za relativně sušší. Nejméně srážek zde spadne v únoru, nejvíce pak většinou od konce října do listopadu. Průměrná teplota vzduchu na Koh Samui neklesá po celý rok pod 30 stupňů Celsia. Výkyvy denních teplot v závislosti na ročním období jsou jen minimální. V noci teplota trochu klesne, ale o nějakém skutečném ochlazení nelze hovořit. Monzunové podnebí způsobuje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost – více než 80 procent. Deště jsou sice časté, ale krátké a příjemné. Vítr na Koh Samui vane většinou jen mírný.

Měna

V Thajsku je měnovou jednotkou baht (THB), 1 THB = 100 satangů.

Oficiálně je v Thajsku možno platit pouze místní měnou. Některé subjekty s vazbou na turismus (hotely, resorty, cestovní kanceláře) však přijímají také dolary nebo eura. V naprosté většině případů lze také platit kreditní kartou. 

Kreditní karty

Mezinárodní hotely a větší thajské podniky přijímají většinu platebních karet. Mnohá zařízení, jako jsou supermarkety a obchodní domy, si připočítají 3- 5% za platbu kartou. Nejčastěji přijímanými platebními kartami jsou MasterCard, Visa, a American Express. 

Směnárny, banky

V Thajsku existuje hustá síť směnáren a bankomatů.

Očkování - lékařská péče

Do Thajska není třeba speciální očkování. Doporučujeme si vzít s sebou běžné léky, zvláště na spáleniny od slunce, také je dobré mít s sebou antibiotika. Do Thajska určitě nejezděte bez cestovního zdravotního pojištění. Doporučujeme zvolit velkou nadnárodní pojišťovnu, v Thajsku dobře známou (např. Allianz,…).

V případě nutnosti ošetření Vám pojišťovna hradí veškeré zdravotní náklady. Úhrady za případný úraz nebo nenadálou nemoc jsou někdy v řádu statisíců korun a v případě, že byste neměli na zaplacení, nebude Vám v některých případech dostatečná péče vůbec poskytnuta, případně Vám bude znemožněn odjezd ze země, dokud dluh neuhradíte.

Pečlivě si uschovejte veškeré doklady o zaplacení, účtenky a další potvrzení od lekáře. Bez toho Vám pojišťovna nemusí zdravotní péči uhradit.

V Thajsku je zdravotní péče na velmi vysoké úrovni, rovněž lékárny jsou kvalitně zásobeny.

Další informace o očkování můžete najít na www.vakciny.cz.

Půjčování dopravních prostředků

Při půjčování dopravních prostředků (zejména motocyklů a vodních skútrů) buďte obezřetní. Při vrácení dochází často k vymáhání nehorázně vysokého odškodného za údajné či skutečné poškození. Thajská policie je v těchto případech většinou na straně půjčovny. V žádném případě nedávejte do zástavy svůj cestovní pas. Je to v rozporu se zákony ČR a půjčovny to často zneužívají pro vymáhání neoprávněných částek. Motocykl si nepůjčujte v případě, že nemáte platný mezinárodní řidičský průkaz a dostatečnou praxi v řízení z domova a nikdy na něm nejezděte bez helmy. Při nedodržení pojistných podmínek se stává, že pojišťovny v případě nehody neplatí škody a léčení, což dotyčné stojí mnohasettisícové částky, které musí uhradit před odjezdem ze země.

Thajská kuchyně

Thajsko je proslulé svou báječnou, rozmanitou a dobře stravitelnou kuchyní. Thajská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě, je ovlivněna čínskou, indickou a malajskou kuchyní.

Ryby všech druhů upravené všemožným způsobem, pikantní polévky s kokosovým mlékem, rozmanité omáčky s rýží, smažené nudle, sushi, spoustu zeleniny, ovoce, neskutečně dobré smažené banány...  Velké množství rozmanitého koření a bylinek dodává pokrmům šmrnc, většinou ale dominuje chilli.  Prostě skvělé jídlo je úplně všude, na každém kroku se něco vaří a smaží. Nebojte se stravovat na ulici. Jídlo se zde díky vysoké vlhkosti téměř nekazí.

Thajské pokrmy se podávají rozkrájené tak, abychom je mohli vkládat rovnou do úst - při jídle tedy nepotřebujeme nůž, stačí jen lžíci a vidlička. Jen nudlové pokrmy a polévky se servírují s tyčkami.

Voda

V Bangkoku a velkých městech je voda velmi silně chemicky upravená a není vhodná k pití. Běžně lze koupit levnou pitnou vodu, balenou v plastových lahvích.

Oblečení

Tropické klima vyžaduje lehké letní oblečení, dopravní prostředky bývají ale silně překlimatizované. Při vstupu do chrámů se předpokládá vhodný oděv, zahalená ramena a kolena. Oděvy jsou zde obecně velice levné. Všude fungují levné, kvalitní a rychlé prádelny (cca 40 THB za 1kg prádla).

Nakupování a smlouvání

Mimo suvenýrů, rukodělných výrobků a thajského hedvábí patří k tradičním nákupním hitům levné zlato, šperky a výrobky z exotických kůží. Tři posledně jmenované však doporučujeme zásadně nakupovat ve specializovaných prodejnách, vyhnete se tak možným problémům s padělky. Obchodníci nabízejí pirátské kopie snad všeho, co je drahé a má slavné jméno - hodinky, trička, džíny, parfémy,... Cizinci s nákupem sice nemají v Thajsku žádný problém, ale mohou mít při návratu domů potíže s celníky.

Na tržnicích a v pouličních prodejnách se smlouvá. Patří to k tradici a vyžaduje to určitou zkušenost.

Celní předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Zakázáno je dovážet a vyvážet narkotika, obscénní materiály a publikace. Zakázán je rovněž vývoz výbušnin. Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen, patří střelné zbraně a střelivo, komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem, rostliny a jejich části, zvířata, kosmetické výrobky, vodní živočichové, např. piraně. Omezen je také vývoz starožitností, napodobenin Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženských předmětů. Pro dovoz a vývoz cizích měn neexistují žádná omezení. 

V Thajsku je pro bezcelní dovoz alkoholických nápojů a cigaret pro vlastní spotřebu stanoven limit činící 1 litr alkoholického nápoje a 200 kusů cigaret na osobu.

(Aktuální informace naleznete na webových stránkách MZV o Thajsku.)

Velvyslanectví Thajského království v ČR

Romaina Ronalda 3/481
Praha 6 - Bubeneč

220 570 055, 220 571 435
      220 571 735, 220 571 738
220 570 049
thaiemb@volny.cz
www.thaiembassy.cz/

provozní hodiny - víza:
09:00 - 12:00
úřední hodiny:
09:00 - 12:30; 14:00 - 17:00

 

Velvyslanectví ČR v Thajsku

71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd.
Patumwan P.O. Box 552, Bangkokbangkok@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/bangkok

konzulární oddělení:
consular_bangkok@mzv.cz
provozní hodiny:
07.45 - 16.15
úřední hodiny:
08.30 - 12.00
Nouzová linka +66/614233819 - (pouze naléhavé případy občanů ČR v nouzi, v mimopracovní době)

Velvyslanec je akreditován také v Kambodži, Laosu a Barmě.

 

Finanční nouze

Může se stát, že na cestách ztratíte svoji hotovost. Pokud máte mezinárodní kartu, není to tak velký problém. Pokud ne, nabízíme Vám servis finanční nouze. Vaši přátelé v ČR nám předají hotovost a my Vám v rezidenci okamžitě vydáme ekvivalent v ThB nebo USD. Tato služba je bez poplatku. Stačí se spojit s námi a Vaší spřízněnou osobou v ČR.

Důležitá telefonní čísla

Centrum služby turistům
(Tourist Service Centre)
1155 (bezplatně)
Policie (bezplatně) 191
První pomoc 2551133-6
Volání z mobilu do ČR 001 420 xxx xxxxxx