Informace o ostrově

Poloha ostrova

Koh Samui leží na jihozápadě Thajského zálivu a je vzdálen asi hodinu letu od Bangkoku. Je třetím největším thajským ostrovem - šířka ostrova je 21 km a délka 26 km. Žije zde více než 50 000 stálých obyvatel. Správním centrem a hlavním městem ostrova je přístav Nathon.

Jedním z hlavních symbolů ostrova jsou kokosové palmy. Zajímavostí ostrova je mezinárodní letiště, které je postaveno ze dřeva těchto nádherných stromů.

Beach Koh Samui

Krajina

Krajina ostrova je půvabná, tvoří ji 26 km pláží, bizardní skalní útvary a malé vesničky. Střed ostrova je hornatý, svahy jsou pokryty panenským deštným pralesem.

Nejznámější pláže jsou Lamai a Chaweng na východním pobřeží. Na klidnějších severních plážích je méně lidí, na západě a jihu najdete dokonce osamělé zátoky, ale moře je zde mělké, plné korálů, takže se nehodí ke koupání při odlivu.

Počasí na Koh Samui

Ostrov Koh Samui se rozkládá v tropické monzunové oblasti, což ovlivňuje jeho klima a počasí. Na Koh Samui se střídají suchá, horká a deštivá období. Ve srovnání s jinými thajskými ostrovy se ovšem počasí na Koh Samui dá označit za relativně sušší. Nejméně srážek zde spadne v únoru. Průměrná teplota vzduchu na Koh Samui neklesá po celý rok pod 30 stupňů Celsia. Výkyvy denních teplot v závislosti na ročním období jsou jen minimální. V noci teplota trochu klesne, ale o nějakém skutečném ochlazení nelze hovořit. Monzunové podnebí způsobuje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost – více než 80 procent. Deště jsou sice časté, ale krátké a příjemné. Vítr na Koh Samui vane většinou mírný.

Zajímavosti Koh Samui

Skalní formace  Hin Ta, Hin Yai - Grandfather & Grandmother Rocks na pláži Lamai, ke které se váže legenda o dvou starých rodičích, kteří se vydali na lodi pro ženicha své dcery a po prudké bouři sem jejich mrtvá těla vyplavilo moře. Právě proto jsou útvary přezdívané dědeček a babička. Skalní útvar je zajímavý tím, že na první pohled připomíná mužské a ženské genitálie.

Vodopády Namuang I a II jsou krásné a nejznámější vodopády na ostrově Koh Samui. Koupání u vodopádů je nevšedním zážitkem. Dávejte pozor na mokrá skaliska u vodopádů - jsou velice kluzká.

V blízkosti je sloní kemp, kde je možno absolvovat sloní trek džunglí (30 min. - 700 THB; 60 min. - 1 200 THB) 

Waterfall Namuang   Elefant's Trek

 

Nespočet buddhistických chrámů - např. Wat Kiri Wongkaram nebo Wat Khunaram s mumifikovaným mnichem, který zemřel v roce 1973 ve věku 79 let. tento mnich prý přesně předpověděl datum své smrti a jeho tělo se po smrti odmítlo rozkládat. Chrám Wat Khunaram se nachází v oblasti mezi Na Muang a Hua Thanon.

V chrámech je možnost nechat se posvětit mnichem a získat náramek pro štěstí.

Wat Kiri Wongkaram    Wat Kiri Wongkaram

Pagoda Laem Sor je jednou z méně známých turistických atrakcí ostrova Koh Samui, je součástí chrámového komplexu Wat Laem Sor, ležícím na jihozápadním cípu ostrova. Zlatá Pagoda byla postavena přímo u moře.

Čínský chrám Maenam  - malý krásný chrám naleznete u pláže Maenam v severní části ostrova. Je hlavním bodem na ostrově při oslavách čínského Nového roku (různý termín - konec ledna až začátek února).

Tanim Magic Garden - Buddhova magická zahradakrásné místo ukryté v horách na ostrově Koh Samui. Zahradu vytvořil místní starý farmář jménem Nim Thongsuk. Začal tuto zahradu tvořit, když mu bylo 76 let a skončil ve věku 91 let. Sochy zobrazují řadu zvířat, božstev a lidí v různých pozicích, jedna socha zobrazuje jeho samotného v pozici, kdy sedí a relaxuje na skále. Je zde ticho a chládek ve stínu hustých stromů džungle. Magická zahrada je místem odpočinku a příjemné relaxace.

Tanim Magic Garden    Tanim magic Garden

 

Paradise Park leží vysoko v horách, v okolí se rozprostírá tropický deštný prales. Jedná se o krásnou farmu v nedotčené přírodě. Uvidíte zde různé druhy ptáků včetně papoušků, jeleny, kozy, emu, poníky, leguány... Ochladit se můžete v nekonečném bazénu s překrásným výhledem.

Paradise Farm Park    Paradise Farm Park

Opičí zoo - opičky Vám ochotně zapózují, vyfotografují se s Vámi, nechají se od Vás nakrmit banány a ukážou Vám, jak si na "chléb" vydělávají trháním kokosů.

Opičí Zoo    Monkey

Samui Aquarium je obrovské akvárium plné korálů a mořských ryb. V areálu akvária se nachází také Tiger Zoo, kde si návštěvníci mohou pohladit bengálského tygra a nechat se s ním vyfotografovat. Naleznete zde také "motýlí farmu", kde můžete vidět motýli s rozpětím křídel až čtvrt metru.

Krokodýlí farma - skalní zahrady s řadou botanicky vzácných rostlin, nádherné parkové úpravy. Za pozornost stojí miliony let staré zkameněliny rostlin, 200 let staré bonsaje. Jsou zde nádrže s krokodýly, které zde dokonce můžete nakrmit a řada dalších zvířat.

Big Buddha - chrám velkého Buddhy byl postaven v roce 1972 na severu ostrova u rybářské vesnice Bophut. Stal se symbolem ostrova. jeho dominantou je zlatá, 12 metrů vysoká socha sedícího Buddhy. Tuto sochu spatříte již při příletu na ostrov.

Big Buddha    Chrám Třech náboženství

Chrám Třech náboženství s jezerem plným velkých sumců - nachází se na severu ostrova nedaleko Velkého Buddhy.

Lamai Night Market - pravidelně každou neděli se na Lamai konají tradiční večerní trhy s jídlem a suvenýry.

Sunday Lamai Market    Sunday Lamai Market

 

Doporučujeme výlet na ostrovy snů Národního parku Angthong - viz výlety.

Anghtong Marine Park   Anghtong Marine Park 

Ostrov Koh Samui splní Vaše očekávání

I když na hlavních plážích vznikly moderní hotely s typickými restauracemi, bary a obchody, nedá se mluvit o rušném prostředí. Můžete zde najít úplně vše, co očekáváte - potápění v překrásných zátokách, thajský box, velmi divoké večírky i romantické chvíle na nádherné písčité pláži při západu slunce. Koh Samui patří mezi nejoblíbenější thajské destinace.